Wiosenna 8, Chorzów 41-500
biuro@e-podatkowo.pl
+48 501 589 335
nowa matryca stawek vat

Od 01 kwietnia 2020 roku miała obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Z uwagi na kryzys wywołany koronawirusem zmiana została przesunięta na 01 lipca 2020 roku.

Nowa matryca stawek VAT już za chwilę. 

Nowa matryca stawek VAT to zmiany w wysokości podatku VAT niektórych produktów i usług. Ważne, aby zapoznać się z załącznikami nr 3 oraz 10 do ustawy o VAT, które wymieniają towary i usługi opodatkowane według preferencyjnych stawek 5 % oraz 8 %. 

To w tych stawkach VAT zostały wprowadzone zmiany. Analizując załączniki do ustawy śmiało można stwierdzić, że liczba pozycji w załącznikach uległa zmniejszeniu. Oznacza to, że ustawodawca starał się sklasyfikować dane grupy towarów i usług pod jedną stawkę VAT. Do tej pory mogliśmy się spotkać z różnymi niekonsekwencjami w stosowaniu stawek VAT.

Dla przykładu: pieczywo oraz ciastka obecnie, w zależności od rodzaju mają różne stawki (5%, 8%, 23%). Od 01 lipca 2020 wszystkie wyroby tego rodzaju będą miały stawkę 5 %. Dodatkowo pewne towary oraz usług zmieniły wartości stawek VAT.

Przykładowo:

Obniżeniu podatkiem VAT ulegną min:

  • owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosowe) – z 8 % na 5 %
  • produkty dla niemowląt i dzieci, tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – z 8 % na 5%

Wzrost podatku VAT będzie przy min:

  • homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru – z 5 % na 23%
  • lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – z 8% na 23%

Wraz z wejściem w życie nowej matrycy, zmienią się również symbole statystyczne stosowane do celów VAT. Będą stosowane przede wszystkim symbole CN (tzw. nomenklatury scalonej) w przypadku towarów. W przypadku usług będą to symbole PKW z 2015 roku . Zatem symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 roku nie będą miały zastosowania.

Zapraszam do innych części informacji związanych z pomocą państwa: