Wiosenna 8, Chorzów 41-500
biuro@e-podatkowo.pl
+48 501 589 335
mały zus plus

Ostatnie dni na zgłoszenie do Małego ZUS-u plus!

Przedsiębiorca, który spełnia warunki niezbędne i chce z niej skorzystać powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego 2021 roku. Mały ZUS plus – pośpiesz się ze zgłoszeniem.

Co to jest mały ZUS plus?

Ulga, która uprawnia do płacenia niższych składek ZUS na ubezpieczenie społeczne (składka na ubezpieczenie zdrowotne jest taka sama jak przy „normalnym” ZUSie i wynosi w 2021 rok 381,81 zł miesięcznie). Wysokość ubezpieczenia społecznego zależy od dochodu (dochód to przychody pomniejszone o poniesione koszty) osiągniętego w 2020 roku. Poniżej znajduje się link do kalkulatora, który obliczy wysokość ubezpieczenia społecznego przy określonym dochodzie:

https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/maly-zus-mdg-/kalkulator-mdg

Jakie warunki należy spełnić?

Przychód przedsiębiorcy w poprzednim roku kalendarzowym nie może przekroczyć 120 000,00 zł (przychód to suma sprzedaży netto w 2020 roku). Ponadto działalność gospodarcza w poprzednim roku podatkowym musiała być prowadzona co najmniej przez 60 dni. Z ulgi można skorzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Jak się zgłosić?

Należy na formularzu ZUS ZWUA wyrejestrować się z dotychczasowego kodu ubezpieczenia. Następnie na formularzu ZUS ZUA zgłosić się z kodem 05 90 lub 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób posiadających rentę przyznaną z tytuły niezdolności do pracy). Dodatkowo jeżeli przedsiębiorca skorzysta z ulgi to musi złożyć w ZUSie dokumenty rozliczeniowe tzw. ZUS DRA cz.II lub ZUS RCA cz.II za styczeń 2021 roku. 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kwestii małego ZUSu plus możesz uzyskać w Biuro Rachunkowe Chorzów lub pod tym linkiem:

https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/maly-zus-mdg-/maly-zus-mdg-pytania-i-odpowiedz